Google+

Evlilik Terapisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Posted by in İslami Evlilik, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir :)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Evlilik TerapisiGünümüzde değişen toplum yapısı ile birlikte, evliliklerde de ciddi bir değişim söz konusu olmuştur. Geçmiş yıllara nazaran maalesef boşanma oranlarında, aldatma oranlarında bir artış söz konusudur. Ancak bundan bağımsız olmak üzere, değişken toplumsal dinamiklerden ötürü birçok çift evliliğe ayak uydurma sorunu yaşamaktadır. Evliliğin ilk yıllarında ya da nişanlılık döneminde geri dönülen evlilikler bir kenara, uzun süredir evli olan ve çocukları olan çiftlerin yaşadıkları sorunlar hem kendilerine hem de çocuklarına olumsuz olarak yansımaktadır. Bu anlamda çözümlerden, evlilikteki sorunları ortadan kaldırmaktan söz edeceğiz. İyi gitmeyen evlilikler için, günümüzün en önemli yöntemlerinden birisi, tamamen psikolojik ve toplumsal bazda evlilikleri analiz eden, tahsilli evlilik terapistlerinden yardım alınabilmektedir. Evlilik terapisi sadece evli olanlar için değil.. evlilik kararı almış olan çiftler için de son derece faydalı olacaktır.

Sorunsuz, daha güçlü evlilikler ortaya koymak için geçerli bir yöntem olan evlilik terapisi yalnızca sorunlu evliliklerde değil, aynı zamanda ara sıra problem hissedilen ancak daha güçlü kılınmak istenen ilişkilerde de başvurulan bir yöntemdir. Evlilik danışmanlığı olarak da geçmektedir. Terapinin gerekliliğine ve zamanına gelirsek, birçok evlilikte inişli çıkışlı dönemler söz konusu olur. Esasen hiçbir evlilik sorunsuz gitmez, her ilişkide sorun yaşanabilir ancak belirli bir noktada evliliklerde yaşanan çatışmalar içinden çıkılmaz bir hal almaya başladıysa, karşılıklı saygı ve sevgi yok olmaya başladıysa bu noktada evlilik terapisi gereklidir diyebiliriz, nitekim yılların emeğinin yok olması, aile kurumunun zayıflamaya başlaması istenen bir durum değildir. Maalesef psikiyatr alanında birçok kişi, bazı çalışmalara ve danışmanlıklara mesafeli yaklaşmaktadır ancak sürekli üzerine yeni bir tuğla konulan, sürekli geliştirilmeye çalışılan evliliklerde yaşanan sorunlar yuvanızı yıkma derecesine geldiyse, bu noktada bir evlilik terapisti ile görüşmeyi gereksiz görmek, sert bir tutum takınmak mantıklı bir yaklaşım olmaz. 

Sorunlu Evlilikler için Terapide Nasıl Bir Yol İzlenir?

Evlilik terapisi yalnızca bir psikologun odasında görüşmeler ile sonuçlanan bir olgu değil bilakis bundan daha fazlasıdır. İlk olarak bu terapide, ilişkinin sorunları analiz edilir. Şiddet, geçimsizlik ve çatışmanın sebepleri, uyumsuzluğun sebepleri, evlilikte sorun yaratan her faktör analiz edilir ve buna göre yola çıkılır. Terapinin temel olarak iki alt başlığından söz edilebilir, ilki güncel problemlere yönelik analiz ve bunu çözmek için yapılabilecek pratiklerdir.  Bunlar uygulama şeklinde olabilir, çiftlerin evlilik terapisinden en iyi sonucu alması açısından bunlara uyması çok ciddi önem arz eder. İkinci olarak da özellikle uzun süren evliliklerde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için geçerli olan, geçmiş döneme inme ve geçmişte yaşanmış sorunları keşfetmek için yapılan çalışmalardır. Yalnızca evlilikte değil her türlü ikili ilişkide geçerli olan bir nokta, üzeri örtülen sorunların ileride çok daha ciddi sorunlar teşkil edeceği gerçeğidir. Birçok evliliği tıkayan nokta da tam olarak budur. Evlilik terapisinde geçmişte yer alan sorunlar keşfedilir ve bunun yarattığı güncel problemleri ortadan kaldırmak için pratik, teorik çalışmalar yapılır. Unutmayın, on sene öncesinde kalan bir olay, içinizde yer ettiyse ve etkisinden çıkamıyorsanız bu evliliğinizde sorun yaratan en önemli faktörlerden olabilir, terapi ise hem güncel sorunları, uyumsuzlukları hem de geçmişte kalan ve üzeri örtülmüş problemleri çözüp sağlıklı bir evlilik yaşamanızı amaçlayan çalışmaları kapsamaktadır.

Eşiniz Evlilik Terapisine Katılmak İstemezse Ne Yapmalısınız?

Evlilik psikolojisi gerçekten karmaşık bir olgudur. Zaman zaman bu duygu karmaşası ve sorunlar daha yoğun hale gelebilmektedir. Başta bahsettiğimiz gibi birçok çift uyum sorunundan ötürü ilişkilerinde sorun yaşıyor. Birinin eşine terapiden bahsetmesi ve ilişkiyi daha iyi bir noktaya taşıma amacından ötürü evlilik terapisi önermesi, sert karşılık alabilir. Bu noktada üsteleyici olmamak, eşiniz sakinken bunu anlatmak gereklidir. Aynı zamanda en önemli kural suçlayıcı olmamaktır, sorunu karşıya atmak yerine anlayışlı olmak hem terapinin, hem de düzelebilecek tüm ilişkilerin ilk aşamasıdır.

Evlilik Terapisinin Faydaları: Terapi ile Neler Değişir?

Evlilik terapisi sayesinde, birbirini anlamakta güçlük çeken, aşılamayan bir uyumsuzluğun içinde kendini bulan çiftler daha uyumlu bir hale gelmektedir. Bunun birçok güncel örneği mevcuttur, evlilik terapistleri bunu sağlamak adına uygulamalar yapmaktadırlar. Empati temelli, iletişim kabiliyetini artırmaya yönelik evlilik terapisi sayesinde, çok ciddi iletişim sorunu yaşadığınız eşinizle sorunlarınız düşünmediğiniz kadar kısa bir süre içinde çözülebilir, üzerine emek verdiğiniz aileniz, yuvanız yıkılmaktan kurtulabilir. Toplumun temel taşı aileler, maalesef değişen çağın etkilerinden ötürü sorunlarla karşılaşıyor. Bunları aşmak için ‘faydası ne olur, bundan ne olur’ diye düşünmeden bir evlilik danışmanı ile, evlilik terapisti ile görüşün ve en kötü ihtimalle birinci ağızdan evlilik terapisinin faydalarını, gücünü dinleyin… Unutmayın, hiçbir şey ailenizden daha değerli değildir! 


Paylaşmak Güzeldir :)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •