Google+

İslama Uygun Aile Hayatı Nasıl Olmalı?

Posted by in İslami Evlilik, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir :)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Aile HayatıDünyamız yüzyıllardan beri yüksek ivmeli bir değişim içerisinde, insan hayatı da bu değişimden ciddi bir şekilde etkileniyor. İnsanın doğumundan ölümüne geçen süre içerisinde, birçok faktör yetişme sürecini etkiler, ancak bunların başında en önemlisi ailedir. Aile, sağlam ve edepli bir toplumun temel taşıdır. Bu sebepten dolayı güçlü, edepli bir toplum yapısı için aile hayatı son derece önemlidir. Aile yaşamına yönelik farklı toplumlarda farklı yazısız kurallar vardır, her ülkede, her düşüncede ailenin önemi üzerine düşünceler, yapılar söz konusudur. En son din olan İslamiyet’te de ailenin ehemmiyetine önem veren bir yapı mevcuttur ve hepimizin eksiksiz, kültürel anlamda dolu ve bilinçli, edep ve karakter sahibi insanlar olarak yetişmemiz adına kimi kurallar getirmiştir.

İslamiyet’te her şeyden önce, evliliklerin, birlikteliklerin.. nikâhlı olması gerekliliği vardır. Evlilik dışı ilişkiler zinaya girer ve çok ağır günahı vardır. Bu yüzden islami aile hayatı nikâh ile başlar. İmam nikâhı ve resmi nikâh olarak günümüzde iki tip nikâh var, genellikle iki nikâh da çiftler tarafından tercih edilir. Gelelim erkekle kadınlarda aranan şartlara; dinimizde bir kişinin kendisine uygun, edepli ve aile yapısı bakımından topluma uygun kişi ile evlenmesi yer alır. Erkeğin de kadının da aile içinde görevleri, sorumlulukları vardır. İslam kültüründe aile hayatı, zaman içerisinde Türk kültüründe aile yapısı ile harmanlanmış ve bugünkü halini almıştır. Günümüzde gerek toplumsal gerekse de dini kıstaslar, evlilikte erkeğin yuvaya bereket getirecek bir emek ortaya koymasını, kadının ise bundan ziyade çocukların büyütülüp, evin çevrilmesi gibi noktalarda sorumluluk sahibi olması gerektiği görüşü ağırlıktadır. Aile hayatı açısından İslami literatürde erkeğin aile sorumluluklarını en ön planda tutması gerekliliğine vurgu yapılır, nitekim kazancını ailesine değil de harama yatıran bir erkek, ailesi için hayırlı birisi olamamış demektir. Bunun sorumlulukları, vebali çok ağırdır. Kadının ise yuvanın selameti adına birleştirici, çevirici yapısı sayesinde gerçek bir aile hayatı oluşturma adına öneminden söz edilir. İslamda kadının yerinin ne denli önemli olduğunu tam anlamıyla idrak edebilmemiz için daha önce kaleme aldığımız makalemizi de buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Dini Aile Hayatının Hükümleri Nelerdir?

Zaman içerisinde değiştiğine vurgu yaptığımız toplum yapısı, İslamiyetin her noktasına işlediği toplumumuzda elbette ki İslami öğretilerden bağımsız bir şekilde ilerlemiyor. Bugün yapılan evliliklerde dinimizin gereklilikleri birçok çift tarafından uygulanıyor. Şimdi İslamda evliliğin hükümlerine bir göz atalım; dini bakımdan eksiksiz giden bir aile hayatı, şüphesiz ki temelinde dinin kurallarına uygun giden evliliklerle başlar.

Vaciplik durumu

Eğer bir kimse, karşı cinse şarkı şehvete kapılır ve kendini alıkoyamaz ise, bu durumda evlilik vaciptir. Böyle kişiler, evlilik kurumunun saygın yapısına sığınıp, zina gibi bir büyük günahtan uzak durmayı tercih etmelilerdir.

Sünnet durumu

Bir Müslüman, herhangi bir şekilde şehvete yenik düşüp bir kimse ile birlikte olmasa bile, ya da böyle bir duruma düşme ihtimali olmayacak derecede kendine hakim ve iradeli olsa bile, evlilik bir noktadan sonra sünnet olmaktadır. Bu nokta, kişinin gelir düzeyi bakımından artık ileri bir noktaya gelmesi, kendinin dışında bir aileye de bakabilecek konuma sahip olmasıdır. Eli iş tutan, belli bir gelire sahip ve bu şekilde hem ailesini hem de kendisini geçindirebilecek konumda olan kişiler için hem Peygamberimizin Hadis-i Şerif’leri, hem de çeşitli İslam alimlerinin benzer görüşleri söz konusudur. Bu da İslam’da aile hayatının önemini vurgulayan bir durumdur. Günümüzde her ne kadar farklı eksende düşünceler gençlerin beyinlerine aşılanmaya çalışılsa da, aile hayatı ve İslam, bozulmamış bir toplum yapısı adına oldukça önemli iki noktadır.

Mübah durumu

Eğer bir kimse, belirli bir yaşı geçmişse ve cinsi iktidar anlamında da güçsüzse, evlenmesi mübah olarak düşünülse dahi evlenmemesi daha hayırlıdır. İslam, evliliği ve aile hayatı kavramını öne çıkaran, yücelten bir dindir; ancak bu kimselerin evlilikleri onları altından kalkılması daha zor bir duruma sokabilir. Bu anlamda evlilik, bu kişiler için uygun görülmez ancak yine de kat’i suretle bir kural değildir. Bunun dışında bir de evlenme engelleri vardır, bu konu hakkındaki bilgiyi de bu makalemizden öğrenebilirsiniz: http://www.islamievliliksitesi.gen.tr/islami-evlenme-engelleri/

Sonuç: İslam, düzgün ve gelişmiş bir toplum yaratmak adına, düzgün aile hayatını işaret eder.

Her geçen gün bozulmaya daha da yüz tutan toplum yapısından kurtulmak için insanların sığınması gereken birkaç kapı vardır. İlki dini hassasiyetleri ön plana çıkararak İslam kurallarına uygun bir yaşam, ikincisi ise yaşamın her anında aile hayatı kavramına ilk sırada yer vermektir. Bu iki hassasiyete önem verdiğiniz sürece, hem huzurlu ve mutlu bir evlilik sürersiniz, hem de düzgün nesiller yetişmesine, hayırlı bir toplum ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş olursunuz. 


Paylaşmak Güzeldir :)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •