Google+

Tüm Yönleri ile İslamda Cinsellik

Posted by in İslami Evlilik, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir :)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

islamda cinsellik nasıl olmalıCinsellik, insanın hem doğası gereği barındırdığı arzuların tatmin edildiği bir araç, hem de neslin devamlılığını sağlama adına en önemli yaşam unsurlarından biridir. Dinimiz İslamiyet’te de, cinsellikle ilgili birçok yol gösterici öğüt yer alır. İslam cinselliği yasaklayan bir din değildir, ancak belirli namus, iffet ölçüleri ekseninde, nikahı ile kuralı ile sürmesi gerektiğini işaret eder. İslamda cinsellik ile ilgili tüm bilinmeyenleri, merak edilenleri derledik.

Evliliklerde İlk Gece: Gerdek Gecesinin Önemi ve Dikkat Edilecek Konular

İslami gelenekte, evlilik öncesinde herhangi bir cinsi temasa asla müsaade edilmediğinden, çok büyük günahları olan, uzak durulası bir hareket olarak konumlandırıldığından İslamda cinsellik gerdek gecesi ile başlar. Bu gece ile ilgili birçok adet, deyiş söz konusudur. Ancak önemli bir kısmı hurafedir.

Dinimizce, evlilik yapılacak olan kişinin yalnızca dış görünüşüne aldanılmamalıdır. Ancak uyumlu bir ilişkide yolunda giden bir cinsel münasebetten geçer ki gerdek bunun ilk adımıdır. Gerdek gecesinin insanlardan uzak, tenha bir yerde olması önemlidir. O gün hem gelin hem de damat için.. ‘temiz olun’ denmiştir. Ülkemizde genel olarak cinsel yaşam konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin, gerdek gecesinde ve devamında cinsel temaslarda bilgisizlik kaynaklı, sonu bunalıma giden süreçlerden geçtiği biliniyor. Öyle ki, cinsel hayatı problemli olan çiftler aile içi sorunları, boşanmayı dahi görebilir. Bu anlamda İslamda cinsellik, damat adayına gerektiği takdirde sağdıçtan bu konuda bilgi almasını, işin en mahrem yönlerine kadar öğrenmesini gerekli kılar.

İki Rekat Nafile Namazı Kılınmalıdır

Gerdek gecesinde çiftler ilk gece için iki rekat nafile namazı kılmalıdır. Bunun dışında İslamda cinsellik göreneklerinden biri de, gelinin ayağını leğende yıkamaktır. Besmele çekilmelidir. Ayrıca leğende ayağı yıkadıktan sonra etrafa serpilen suyun evden fakirliği kovup bereket getireceğine dair de bir inanış bulunur. İlk gecelerde genellikle kadınlarda bir utangaçlık söz konusu olur, ama bu doğal karşılanmalıdır. Zamanla ortadan kalkan bu utangaçlık sonraki süreçte yerini eşini mutlu etmeye, onun arzularını tatmin etmeye dönük bir süreç izlerse evlilik de iyi anlamda bir yola girmiş olur.

İlk Cinsi Temasta Kadınların Bekaret Konusu

Zifaf, yani gerdek gecesinde en önemli mevzulardan birisi de bekarettir. Bekaret zarı ile ilgili, cinsi temas esnasında kadını incitecek hükümlerde bulunmaktan kaçınılmalıdır. Zira kadın özel gününde olabilir, veyahut bekaret zarının normal sürecindeki gibi kanama ile zuhur etmesinin önüne bir engel geçmiş olabilir. Bu durumlarda kadın doktoru ile görüşülebilir. Unutmamak gerekir, dünyada kadınların yaklaşık % 5 gibi bir kısmında bekaret zarı kanamamaktadır. Eşinizi incitmeden, bu durumla ilgili töhmet altına bırakmadan cinsi temasa devam etmek önerilir.

Cinsel hayatın devamında, İslamda cinsellik aynı zamanda kaba ve aceleci olmayı, baskıcı olmayı reddeder. Eğer eşiniz bir sebepten ötürü cinsel temasta bulunmak istemiyorsa, bunun için onu zorlamanız hoş bir davranış olmaz. Ancak iyi giden bir evlilik için muhakkak ki, iyi bir cinsel hayat önemlidir. Bu konuda çiftler birbirine anlayış gösterirse mutlu, sürdürülebilir bir yuva olasıdır.

 

İslamda Cinsellik Pozisyonları

İslamda cinsellik hususunda en önemli konulardan birisi, her ne kadar eşlerin birbirinin arzularını tatmin etmeye dönük bir hal içinde olmalarıysa da, bu inciterek ya da küçük düşürücü pozisyonlar neticesinde olamaz. Önerilen, makul bulunan pozisyon kadının sırt üstü, erkeğin ise yüzü ona dönük bir şekilde olduğu durumdur. Dikkat çekilen bir diğer nokta ise, ters ilişkinin, arkadan temasın aykırı bir yaklaşım olduğudur. Bu konuda Peygamberimizin Hadis i Şerif’i bulunmaktadır:

“Hanımına arka yoldan yaklaşan kimse lanete uğramıştır. Erkeğe veya veya kadına arka yoldan yaklaşan kimseye Allah, rahmet bakışıyla bakmaz.”

Gusül Abdesti ve Önemi

İslamda, cinsi temasların ardından abdest almak oldukça önemlidir. Gusül almak, İslamda cinsellik kuralları arasında bir farz olarak yer alır. Bu yalnızca dini açıdan değil, aynı zamanda temizlik esasında da evrensel bir kuraldır. Temizliği esas alan İslam’ın, cinsellik konusundaki gusül hükmü ile buna ne derece önem verdiği görülebilir.

Hangi Günlerde Bir Araya Gelmek Uygun Değildir?

İslamda cinsellik aynı zamanda kadın ve erkeğin, cinsel temas bakımından birbirine uygun olmadığı günleri de dikkatle öne çıkarır. Bu durumlardan en önemlisi kadınların muayyen günleridir. Bu günlerde kadınların rahim yollarında kanama olduğu için, cinsel ilişki önerilmez. İslamda cinsellik birçok hususta iki tarafın da acı çekmeyeceği, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde zevk noktalarına odaklanarak birbirlerinin ihtiyaçlarını gidereceği makul bir cinsel ortamı işaret eder. İslam inanışı, birçok konuda olduğu gibi cinsellik hususunda işaret ettiği konularla, bizler için en makul olanını sunmuştur. Herkesin görevi de bu konuları dikkate almaktır.  


Paylaşmak Güzeldir :)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •